Novinky :Veľmajster Yip Man

Svojho času bol Yip Man veľmajstrom vo svete kung fu. Majúc neobvyklý temperament a sebaúctu, veľmajster Yip nevenoval veľkú pozornosť obyčajným svetským márnostiam ako napríklad sláva a bohatstvo, nebol hrubý, ani nepohŕdal ľuďmi ako niektorí majstri kung fu. Nikdy sa nepretvaroval, mal dar šíriť okolo seba pokoj a pohodu. Jeho úprimnosť, vrelosť a pohostinnosť boli evidentné v mnohých smeroch. Bol pravý gentleman a učenec reprezentujúci rozvážnosť a kultivovanosť. Pri rozhovoroch s ľuďmi sa prejavoval jeho bezstarostný a priateľský charakter.

Vznešený fanúšik Kung Fu

Narodený vo veľmi rešpektovanej rodine, bohatý majiteľ rozľahlej farmy a domov po celej dĺžke jednej ulice. Mal byť mladm šľachticom, vedúcim bezpečený a pokojný život. Napriek tomu, k všeobecnému prekvapeniu, prejavil veľký záujem o bojové umenia. A tak sa vo veku 13 rokov začal učiť kung fu u Chan Wah Shuna, ktorého prezývali „Wah-menič peňazí“. Wah bol obľúbeným žiakom veľmajstra Leung Jana z mesta Fatshan, provincie Kwantung v Číne. Wah-menič peňazí si musel prenajímať súkromné priestory pre výcvik svojich následovníkov, lebo nemal stále miesto pre svoju školu. Yip Manov otec mu dovolil používať chrám klanu Yip. Uvalenie vysokých poplatkov za školné na svojich študentov (obvykle viac ako 3 taely striebra na mesiac), malo za následok malé množstvo žiakov. Yip Man, syn majiteľa pozemku, sa stal blízkym spoločníkom Waha. Očarený jeho kung fu technikami sa Yip Man rozhodol nasledovať Waha a vykročiť na cestu bojových umení. Tak jedného dňa k Wahovmu prekvapeniu priniesol Yip Man 3 taely striebra a žiadal o prijatie za žiaka. To vzbudilo Wahovo podozrenie ako mohol získať toľko peňazí. Od Yip Manovho otca sa dozvedel, že chlapec rozbil svoju pokladničku s úspormi, aby mohol zaplatiť za výuku. Dojatý Yip Manovou dychtivosťou a pevným rozhodnutím učiť sa kung fu, ho prijal za žiaka. Neučil ho ale s veľkým nadšením, pretože sa na neho pozeral ako na mladého gentlemana príliš krehkého pre bojové umenie. Yip Man sa napriek tomu snažil naučiť čo najviac, využívajúc svoju inteligenciu a pomoc svojich starších kung fu bratov (si-hingov). To odvrátiolo Wahovu zaujatosť, a ten zaujal seriózny postoj k Yip Manovej výuke. Wah, počas 36 rokov svojej výuky, učil iba 16 žiakov vrátane vlastného syna Chan Yu Mina. Yip Man bol spomedzi nich najmladší. Keď mal Yip Man 16 rokov, podľahol Wah-menič peňazí chorobe. V tom istom roku opustil Yip Man Fatshan a odišiel do Hong Kongu, aby mohol pokračovať vo vzdelávaní na St. Stephen’s College.

Požehnanie alebo kliatba?

Počas štúdia sa Yip Manovi stala jedna príhoda, na ktorú nikdy nezabudol – zlyhanie, z ktorého sa stalo skryté požehnanie. Bola to porážka v boji, ktorá viedla k dosiahnutiu najväčšej pocty v jeho kung fu kariére. Ako aktívny teenager bol členom skupinky mladíkov, ktorí mali radi spory s ich európskymi spolužiakmi. Tým, že Yip Man cvičil bojové umenie, veľmi často v potýčkach porazil svojich európskych protivníkov napriek tomu, že bol omnoho menší. Vo svojich spomienkach priznáva, že bol vtedy na seba veľmi pyšný.

Výzva k boju

Jedného dňa mu jeho spolužiak Lai povedal: „Poznám jedného človeka, čo sa venuje kung fu, je mu tak okolo päťdesiatky a je to priateľ môjho otca precujúci v našej obchodnej spoločnosti. Trúfol by si si dať s ním menší zápas?“ Yip Man, arogantný mladík, ktorý nikdy nepoznal porážku nebojac sa v tom čase nikoho, sľúbil, že sa s týmto pánom stretne. V dohovorený deň sa Yip Man, vedený svojim spolužiakom, išiel stretnúť so starčekom do spoločnosti na výrobu hodvábu v Hong Kongu na Jervois Street. Po krátkom predstavení Yip Man vysvetlil aké má úmysly. Muž, predstavený Yip Manovi ako pán Leung, odpovedal so smiechom: „Tak ty si študent cteného majstra Chan Wah Shuna z Fatshanu? Si mladý. Čo si sa naučil od svôjho Si-Fu (učiteľa, kung fu otca)? Už si sa naučil Chum Kiu (zostava techník pre pokročilejších žiakov)?“ Yip Man bol taký dychtivý po boji, že pána nepočúval a na odpoveď vydal zo seba len zopár bezvýznamných slov vyzliekajúc si svoj dlhý kabát, pripravujúc sa na boj.

Prvá porážka

Vtedy starec s úsmevom povedal Yip Manovi, že môže zaútočiť na akúkoľvek časť tela, a že on sám bude útoky iba odrážať a neskúsi žiadny protiútok a v žiadnom prípade sa ho nechystá zraniť. To Yip Mana ešte viac rozzúrilo. Napriek tomu však bojoval s pokojne a chladnokrvne. Na starca zaútočil divokými útokmi, ktoré boli ľahko odrazené a nakoniec bol Yip Man opakovane zrazený k zemi. Vždy keď ležal na zemi, ihneď vstal a zahájil ďalší útok len aby zistil, že musí priznať porážku. Neskôr sa zistilo, že tento postarší muž bol pán Leung Bik, najstarší syn veľmajstra Leung Jana z Fatshanu, učiteľ (si-fu) Chan Wah Shuna-meniča peňazí, ktorý vyučoval Yip Mana. Od tej doby Yip Man nasledoval Leung Bika niekoľko rokov a naučil sa všetky tajomstvá bojového umenia Wing Tzun Kuen. Vo veku 24 rokov sa Yip Man vrátil do svojho rodného mesta Fatshanu.

Žiadny zámer vyučovať

Behom niekoľkých posledných desaťročí bol Yip Man veľmi vysoko hodnotený v umení boja ľuďmi z Fatshanu, ale nikdy nemyslel na to, že by svoje schopnosti kohokoľvek naučil. Vždy mal na pamäti príkaz Wing Tzunu, že jeho rozšírenie je v rozpore s želaním jeho zakladateľov. Nikdy nemal záujem predať svoje schopnosti komukoľvek, dokonca ani vlastnému synovi. Preto si taktiež nevedel predstaviť, že by sa raz stal inštruktorom tohoto umenia.

Vývoj Wing Tzun

V roku 1949, pomocou Lee Mana, bol Yip Manovi ponúknutý post učiteľa kung fu v spoločnosti pracujúcich v rešaturácii v Hong Kongu. Po veľkom prehováraní nakoniec ponuku prijal. Po dvoch rokoch činnosti si Yip Man otvoril vlastnú školu v oblasti Yamaki v Kowloone a začal prijímať aj iných žiakov ako pracujúcich v reštaurácii. Neskôr, keď prichádzalo stále viac a viac žiakov, musel sa presťahovať do vetších priestorov. Yip Manova sláva a praktická hodnota Wing Tzun boli zvlášť cenené členmi polície, ktorí v stále väčšom počte navštevovali jeho školu.

Koniec výuky

Jeho posledný úspech pri propagácii Wing Tzun, predtým ako zanechal učenie, bolo založenie Hong Kong Ving Tsun Athletic Association v roku 1967. V máji 1970, keď boli triedy jeho telocvične riadne uvedené do chodu, sa Yip Man rozhodol vzdať výuky, aby si užil tichý a pokojný život. Výuku odovzdal svojmu obľúbenému žiakovi Leung Tingovi.